Revise your outdated lighting with SATCO NUVO's new S8888 12 watt 3000K energy efficient LED downlight retrofit fixture. Designed to fit into 5-6 inch cans, this retrofit is sleek, bright, and easy to install. Dimmable and wet location rated, this fixture is the perfect addition to your office, living room, bathroom, hallway, any where you want to update your existing fixtures with a new LED energy saving design.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39101628 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| CA Regulations | T20 Non-Compliant - LPW <80 |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 7.4 |
| Dimension String | H:2.04" DIA:7.40" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Watts | 12W |
| Width In. | 7.4 |
| Height In. | 2.05 |
| Weight Lb. | 0.6 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923088889 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 2.5 |
| Each Width In. | 7.5 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 0.81 |
| Each Cubic Ft. | 0.0814 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923088886 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 15.75 |
| Case Width In. | 8.75 |
| Case Height In. | 15.75 |
| Case Weight Lb. | 11.05 |
| Case Cubic Ft. | 1.2561 |
| Substitute | S12604 |
| Dimmers | 6674;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DVCL-153P;DVLV-600P;DVRP-253P;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RRD-6CL;SAL06P2;SLV-600P;TAL06P-C2 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S8888 |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | No |
| Color Temp | Warm White |
| Connection | Connector or Adapter |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 900L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 3000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |