400 Watt G30 Incandescent - Clear - 2000 Average rated hours - 6000 Lumens - Medium base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7005 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Globe |
| Tariff Code | 8539.22.8070 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 3.333A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | CC-9/1 |
| Shape | G30 |
| Brightness (Lumens) | 6000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 400 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.75" |
| MOL | 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0427 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923070055 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 19.25" |
| Inner Width | 7.75" |
| Inner Height | 5.5" |
| Inner Weight | 2.82 |
| Inner Cubic Ft. | 0.4748 |
| Case UPC | 10045923070058 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 29" |
| Case Width | 16" |
| Case Height | 20" |
| Case Weight | 29.63 |
| Case Cubic Ft. | 5.3704 |
| Catalog Description | 400 Watt G30 Incandescent - Clear - 2000 Average rated hours - 6000 Lumens - Medium base - 120 Volt |
| Description | 400G30 CL 120V E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7005.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 3.75 |
| Each Width In. | 3.75 |
| Each Height In. | 5.25 |
| Each Weight Lb. | 0.24 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 400W G30 Incandescent Clear 2000H 6000 Lumens Med Base |