40 Watt T10 Incandescent - Clear - 2000 Average rated hours - 280 Lumens - Medium base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3702 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | CSAus |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.333A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | C-5V |
| Shape | T10 |
| Brightness (Lumens) | 280 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.25" |
| MOL | 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0155 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923037027 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 4.25" |
| Inner Width | 7.38" |
| Inner Height | 7.88" |
| Inner Weight | 1.31 |
| Inner Cubic Ft. | 0.143 |
| Case UPC | 10045923037020 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 13.5" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 16.38" |
| Case Weight | 13.19 |
| Case Cubic Ft. | 2.0155 |
| Catalog Description | 40 Watt T10 Incandescent - Clear - 2000 Average rated hours - 280 Lumens - Medium base - 120 Volt - Carded |
| Description | 40W T10 CLEAR CARDED MED BASE |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3702.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.38 |
| Each Width In. | 2.76 |
| Each Height In. | 7.01 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W T10 Incandescent Clear 2000H 280Lm Med Base 120V |