100 Watt R20 Incandescent - Frost - 2000 Average rated hours - 970 Lumens - Medium base - 130 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7001 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.769A |
| ANSI Base | E26 |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | CC-6 |
| Shape | R20 |
| Brightness (Lumens) | 970 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 100 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.5" |
| MOL | 3.56" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0145 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923070017 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 13.38" |
| Inner Width | 5.5" |
| Inner Height | 4.38" |
| Inner Weight | 1.34 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1865 |
| Case UPC | 10045923070010 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 24.25" |
| Case Width | 11.75" |
| Case Height | 14.13" |
| Case Weight | 14.53 |
| Case Cubic Ft. | 2.33 |
| Catalog Description | 100 Watt R20 Incandescent - Frost - 2000 Average rated hours - 970 Lumens - Medium base - 130 Volt |
| Description | 100R20/FL 130V SHORT E26 POOL |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| MA Terse | Non-Compliant |
| NV Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Non-Compliant |
| Image File Name | S7001.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 2.5 |
| Each Width In. | 2.5 |
| Each Height In. | 4 |
| Each Weight Lb. | 0.1 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 100W R20 Incandescent Frost 2000H 970 Lumens Med Base |