400 Watt BR40 Incandescent - Frost - 2000 Average rated hours - 4000 Lumens - Medium base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7006 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.22.8070 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 3.333A |
| ANSI Base | E26 |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | CC-9/1 |
| Shape | BR40 |
| Brightness (Lumens) | 4000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 400 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 5" |
| MOL | 6.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0816 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923070062 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 19.5" |
| Inner Width | 14.75" |
| Inner Height | 6.88" |
| Inner Weight | 5.82 |
| Inner Cubic Ft. | 1.1452 |
| Case UPC | 10045923070065 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 20" |
| Case Width | 15.25" |
| Case Height | 14.75" |
| Case Weight | 12.74 |
| Case Cubic Ft. | 2.6034 |
| Catalog Description | 400 Watt BR40 Incandescent - Frost - 2000 Average rated hours - 4000 Lumens - Medium base - 120 Volt |
| Description | 400BR40 FL 120V E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7006.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 4.75 |
| Each Width In. | 4.75 |
| Each Height In. | 6.25 |
| Each Weight Lb. | 0.43 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 400W BR40 Incandescent Frost 2000H 4000 Lumens Med Base |