The third generation of multibeam lamps offer improved efficiency, performance, and installation versatility. With an impressive 140 lumens per watt, a redesigned and more efficient heat sink, and an optional PIR motion sensor, the multibeam grabs more energy-saving than ever. The unique adjustable light panels allow for installation at beam angles of 260, 150 or 120 degrees. The panels may be adjusted individually in any direction for maximum beam control. The GEN3 multibeam is part of Satco's robust line of commercial multibeam lamps.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S39750 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39750_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39750_Dimensional_Diagram_Multiple_Beam_Dimensions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED HID |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP64 |
| Amps | 0.300-0.108A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 120°/150°/260° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 55W |
| HID Equiv | 150W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 200W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 4200 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 30 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum / Steel / Thermo Plastic (PBT) |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Thermo Plastic (PBT) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +65C (+149F) |
| Photocell | Optional Add-On |
| Power Factor | 0.98 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.31" |
| MOL | 6.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1084 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 14.53" |
| Inner Width | 9.88" |
| Inner Height | 9.13" |
| Inner Weight | 10.8 |
| Inner Cubic Ft. | 0.7585 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 21.26" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 19.69" |
| Case Weight | 44.1 |
| Case Cubic Ft. | 3.8155 |
| Catalog Description | 30 Watt LED HID Replacement - 5000K - Medium base - Adjustable Beam Angle - Type B Ballast Bypass -100-277 Volt |
| Description | 30W/LED/HID/MB-G3/50K/100-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S39750.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Width: 8.00 in. Depth: 8.00 in. Height: 11.00 in. |
| Product Notes | Closed 260 deg |
| Product Notes | Partial 150 deg |
| Product Notes | Open 120 deg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.65 |
| Each Width In. | 4.65 |
| Each Height In. | 8.66 |
| Each Weight Lb. | 1.45 |
| Replaces | S29750 |
| Replaces | S9750 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 30W LED HID Replacement 5000K Med Base Adjustable Beam |