SATCO NUVO's LED Garage and Utility Lights easily provide ample illumination to garages, workshops, utility rooms and more. Simply screw into any standard lamp socket and adjust the LED panels as desired from 300 degrees (closed) to 100 degrees when fully open, to utilize the omni-directional light output. With an impressive functional lifespan of 50,000 hours and rated for use in damp locations, these lamps are engineered to provide long-lasting and reliable performance across a wide range of conditions and applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S13146 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13146_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13146_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED HID |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.280A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 100°-300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 200W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Multi-Beam |
| Brightness (Lumens) | 3000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 30 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 13.98" |
| MOL | 4.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0812 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 18.7" |
| Case Width | 14.06" |
| Case Height | 14.96" |
| Case Weight | 28.33 |
| Case Cubic Ft. | 2.2762 |
| Catalog Description | 30 Watt - LED Garage Utility Light - 5000K - Medium base - Adjustable Beam Angle |
| Description | 30W/LED/UTL/MB/5000K |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Enclosure Rating | Open Rated Lamp |
| Image File Name | S13146.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.45 |
| Each Width In. | 4.45 |
| Each Height In. | 7.09 |
| Each Weight Lb. | 1.17 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 30W LED Garage Utility Light 5000K Med Base Adjustable |