18 Watt LED HID Replacement - 5000K - Medium base - 12-24V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9755 |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Corncob |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White/Grey |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| IP Rating | IP65 |
| Amps | 1.500-0.750A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 330° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 70W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 200W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Brightness (Lumens) | 2160 |
| Voltage | 12-24 |
| Wattage | 18 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.88" |
| MOL | 7" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0514 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923097557 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 0.85" |
| Inner Width | 1.09" |
| Inner Height | 1.44" |
| Inner Weight | 11.5 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0008 |
| Case UPC | 10045923097550 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 14.6" |
| Case Width | 19.3" |
| Case Height | 21.6" |
| Case Weight | 46 |
| Case Cubic Ft. | 3.5222 |
| Catalog Description | 18 Watt LED HID Replacement - 5000K - Medium base - 12-24V |
| Description | 8W/LED/HID/5000K/12V-24V E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9755.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 8.50 in. Width: 6 in. Depth: 6 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.27 |
| Each Width In. | 3.27 |
| Each Height In. | 8.3 |
| Each Weight Lb. | 0.86 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 18W LED HID Replacement 5000K Med Base 12-24V |