The SATCO 75W, HID replacement LED lamp offers natural light, optional add on sensor, and an adjustable(120, 150, 260) beam spread. The lamp features built in surge Protection with a mogul extended base. Suitable for outdoor pole lamps, this high lumen lamp provides superior illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S39769 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39769_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39769_Dimensional_Diagram_Multiple_Beam_Dimensions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED HID |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP64 |
| Amps | 0.750-0.271A |
| ANSI Base | EX39 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 120°/150°/260° |
| Burning Position | Base Up or Down |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 105W |
| HID Equiv | 400W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 750W |
| Base | Mogul Extended |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 10500 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 75 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum / Steel / Thermo Plastic (PBT) |
| Finish | Clear |
| THD | <20% |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Thermo Plastic (PBT) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +65C (+149F) |
| Photocell | Optional Add-On |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.08" |
| MOL | 8.46" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1446 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 15.47" |
| Inner Width | 10.51" |
| Inner Height | 10.63" |
| Inner Weight | 17.1 |
| Inner Cubic Ft. | 1.0002 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 22.24" |
| Case Width | 16.73" |
| Case Height | 11.81" |
| Case Weight | 35.9 |
| Case Cubic Ft. | 2.5429 |
| Catalog Description | 75 Watt LED HID Replacement - 5000K - Mogul Extended base - Adjustable Beam Angle - Type B Ballast Bypass -100-277 Volt |
| Description | 75W/LED/HID/MB-G3/50K/100-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S39769.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Width: 9.30 in. Depth: 9.30 in. Height: 10.50 in. |
| Product Notes | Closed 260 deg |
| Product Notes | Partial 150 deg |
| Product Notes | Open 120 deg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.96 |
| Each Width In. | 10.16 |
| Each Height In. | 4.96 |
| Each Weight Lb. | 3.11 |
| Replaces | S29769 |
| Replaces | S9769 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 75W LED HID Replacement 5000K Mogul Base Adjustable Beam |