40 Watt A19 Incandescent - Yellow - 2000 Average rated hours - Medium base - 130 Volt - 2/Pack
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3859 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.308A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | C-9 |
| Shape | A19 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 40 |
| Finish | Yellow |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Yellow |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.38" |
| MOL | 4.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0211 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 2 |
| Case UPC | 10045923038591 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 8" |
| Case Height | 8" |
| Case Weight | 2.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.3333 |
| Catalog Description | 40 Watt A19 Incandescent - Yellow - 2000 Average rated hours - Medium base - 130 Volt - 2/Pack |
| Description | 40 WATT CHASE-A-BUG 130V. |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3859.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 4.13 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 2.36 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W A19 Incandescent Yellow 2000H Med Base 130V |