40 Watt A15 Incandescent - Frosted - 2500 Average rated hours - 280 Lumens - Medium base - 130 Volt - 4-Pack
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8525 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Common Purpose | Appliance |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.308A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | C-9 |
| Shape | A15 |
| Brightness (Lumens) | 280 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.88" |
| MOL | 3.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0245 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Case UPC | 10045923085250 |
| Case Quantity | 30 |
| Case Length | 13.75" |
| Case Width | 10.12" |
| Case Height | 10.88" |
| Case Weight | 9.66 |
| Case Cubic Ft. | 0.8761 |
| Catalog Description | 40 Watt A15 Incandescent - Frosted - 2500 Average rated hours - 280 Lumens - Medium base - 130 Volt - 4-Pack |
| Description | 40A15/FR/4PK/130V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S8525.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 6.61 |
| Each Width In. | 3.39 |
| Each Height In. | 1.89 |
| Each Weight Lb. | 0.28 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W A15 Incandescent Frosted 2500H 280Lm Med Base 130V |