250 Watt - Halogen - T10 - Clear - 2000 Average rated hours - 4000 Lumens - Medium base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3475 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 2.083A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Medium |
| Shape | T10 |
| Brightness (Lumens) | 4000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 250 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.25" |
| MOL | 4" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0207 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923034750 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 4.93" |
| Inner Width | 7.68" |
| Inner Height | 9.65" |
| Inner Weight | 2.53 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2114 |
| Case UPC | 10045923034753 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 10.24" |
| Case Width | 16.35" |
| Case Height | 25.61" |
| Case Weight | 25.8 |
| Case Cubic Ft. | 2.4813 |
| Catalog Description | 250 Watt - Halogen - T10 - Clear - 2000 Average rated hours - 4000 Lumens - Medium base - 120 Volt - Carded |
| Description | 250W DOUBLE ENV. - CLEAR |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3475.jpg |
| SDS class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 1.34 |
| Each Width In. | 3.56 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 0.18 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 250W Halogen T10 Clear 2000H 4000L Med Base 120V Carded |