Satco's 30 watt, LED lamp is traditional, yet contemporary with its sleek finish and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this versatile white bulb. This LED lamp has a high lumens count and delivers 15,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11466 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.250A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 200° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 300W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A25 |
| Brightness (Lumens) | 3750 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 30 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Plastic (PS) |
| Finish | White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -10C (-14F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.75" |
| MOL | 7.32" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0792 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 17.25" |
| Inner Width | 13.13" |
| Inner Height | 8.5" |
| Inner Weight | 6.88 |
| Inner Cubic Ft. | 1.1141 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 13.75" |
| Case Height | 17.63" |
| Case Weight | 15.96 |
| Case Cubic Ft. | 2.5251 |
| Catalog Description | 30 Watt - LED - A25 - 4000K - Medium Base - Non Dimmable - 120 Volt |
| Description | 30A25/LED/840/120V/ND |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S11466.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.17 |
| Each Width In. | 4.17 |
| Each Height In. | 7.87 |
| Each Weight Lb. | 0.52 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 30W LED A25 4000K Med Base Non Dimmable 120V |