Color Tunable Tape lights are dimmable, damp location certified and offer an ever-changing array of versatility. Easily installed with a self-adhesive strip and cut-to-length convenience, tape lights are perfect for under cabinet installations, cove, furniture, niche and accent lighting. An optional 8W 6' extension strip is sold separately.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11263 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11263_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11263_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/9ERXK1Y8fjo |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Tape Light |
| Starfish Communication Protocol | Wifi |
| Starfish No Switching Cycles | 15000 |
| Starfish Operational Humidity | 0% - 85% |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Hey Google |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri Shortcuts |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 9405.42.8440 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Plug |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Plug |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K-6500K |
| Material | Plastic |
| Style | Decorative |
| Finish | White |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polyurethane |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.5 |
| IOT Enabled | Yes |
| Connection | Plug In |
| Mounting Type | Double Coated 3M Tape 9080A |
| Dimensions | L: 72" x W: 0.47" x H: 0.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0431 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 9.45" |
| Case Width | 6.5" |
| Case Height | 6.69" |
| Case Weight | 3.08 |
| Case Cubic Ft. | 0.2378 |
| Catalog Description | 20 Watt - 6FT - LED - RGBW Strip Light - Starfish IOT - 120 Volt - 1600 Lumens |
| Description | 20W/LED/STRIP/IP20/SF/6FT |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112507 |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | S11263.jpg |
| Installation Notes | Includes power supply: input: AC100 240-Volt 0.6A 50-60 Hz, output: 12-Volt, 20-Watt |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.25 |
| Each Width In. | 5.75 |
| Each Height In. | 5.75 |
| Each Weight Lb. | 0.65 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | S11264 |
| Starting Time | 1 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 20W 6FT RGBW LED Strip Light Starfish IOT 120V 1600 Lumens |