6 Foot, 4 Wire Heavy Duty Replacement Dryer Cord - 10-4 SRDT Black Round - Indoor Use Only - 30A/125V-250V - 7500W
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5029 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125-250 |
| Wattage | 7500 |
| Finish | Black |
| Footage | 6 |
| Wire Color | Black |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950299 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 13" |
| Case Width | 12.5" |
| Case Height | 10.5" |
| Case Weight | 28.62 |
| Case Cubic Ft. | 0.9874 |
| Catalog Description | 6 Foot, 4 Wire Heavy Duty Replacement Dryer Cord - 10-4 SRDT Black Round - Indoor Use Only - 30A/125V-250V - 7500W |
| Description | 6 FT 10-4 SRDT BLK ROUND DRYER |
| UNSPSC | 39111616 |
| Image File Name | 93-5029.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 2.386 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6ft 4 Wire Heavy Duty Dryer Cord |