4 Foot, 4 Wire Heavy Duty Replacement Dryer Cord - 10-4 SRDT Black Round - Indoor Use Only - 30A/125V-250V - 7500W
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5031 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 7500 |
| Finish | Black |
| Footage | 4 |
| Wire Color | Black |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950312 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 11.75" |
| Case Width | 13" |
| Case Height | 10.63" |
| Case Weight | 21.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.9397 |
| Catalog Description | 4 Foot, 4 Wire Heavy Duty Replacement Dryer Cord - 10-4 SRDT Black Round - Indoor Use Only - 30A/125V-250V - 7500W |
| Description | 4 FT 10/4 SRDT BLK ROUND DRYER |
| UNSPSC | 39111616 |
| Image File Name | 93-5031.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 1.802 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4 4 Wire Dryer Cord 10-4 SRDT 30A/125V-250V |