12 Foot Gray Heavy Duty Air Conditioner/Appliance Cord - 14/3 Ga. SPT-3 Gray Cord With Sleeve - 15A-125V - 1875W
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5003 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1875 |
| Finish | Gray |
| Footage | 12 |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950039 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 10" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 7.13" |
| Case Weight | 18 |
| Case Cubic Ft. | 0.4951 |
| Catalog Description | 12 Foot Gray Heavy Duty Air Conditioner/Appliance Cord - 14/3 Ga. SPT-3 Gray Cord With Sleeve - 15A-125V - 1875W |
| Description | 12 FT 14-3 SPT-3 GRAY AIR COND |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 93-5003.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 1.51 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Cord Sets and Power-supply Cords |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 12 Heavy Duty Appliance Cord 15A-125V |