6 Foot, 4 Wire Heavy Duty Replacement Range Cord - 6-2 - 8-2 SRDT Black Round - Indoor Use Only - 50A/125V-250V - 12500W
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5038 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125-250 |
| Wattage | 12500 |
| Finish | Black |
| Footage | 6 |
| Wire Color | Black |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950381 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 13.75" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 12" |
| Case Weight | 44 |
| Case Cubic Ft. | 1.3845 |
| Catalog Description | 6 Foot, 4 Wire Heavy Duty Replacement Range Cord - 6-2 - 8-2 SRDT Black Round - Indoor Use Only - 50A/125V-250V - 12500W |
| Description | 6 FT 4 WIRE 6/2+8/2 SRDT BLK |
| UNSPSC | 39111616 |
| Image File Name | 93-5038.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 3.677 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6ft 4 Wire Heavy Duty Range Cord 6-2 8-2 SRDT 50A/125V-250 |