Intermediate Base Porcelain Socket - Screw Terminals - 1/8 IP - Inside Extrusion - Single Leg - 1-3/4" Height - 1" Width - 75W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1554 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 75 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Cream |
| Hickey | 1/8 IP Inside Extrusion |
| Dimensions | W: 1" x H: 1.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923915540 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 12.5" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 5" |
| Case Weight | 13.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.434 |
| Catalog Description | Intermediate Base Porcelain Socket - Screw Terminals - 1/8 IP - Inside Extrusion - Single Leg - 1-3/4" Height - 1" Width - 75W - 250V |
| Description | POR INTERMEDIATE SOCKET SCREW |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1554.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Intermediate Base Porcelain Socket 75W 250V |