Keyless Porcelain Socket With 1/8 IP Cap And Nipple - Glazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1150 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed |
| Hickey | 1/8 IPS |
| Wire Cord Length | 48" |
| Wire Color | Gold |
| Extension | 0.75" |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 2.13" x DIA: 1.50" x E: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923911504 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 8.38" |
| Case Width | 16.5" |
| Case Height | 16" |
| Case Weight | 28.34 |
| Case Cubic Ft. | 1.2803 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket With 1/8 IP Cap And Nipple - Glazed - 660W - 250V |
| Description | PORCELAIN SCKT W/48"CLR GOLD L |
| Wire Length | 48" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1150.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.28 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket 660W 250V |