Round Porcelain Halogen Socket - G4-GX5.3-GY6.35 Base - 1/8 IP Hickey - 8" SF-1 200C Leads - 1" Height - 11/16" Diameter - 1000W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1553 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 1000 |
| Finish | Porcelain |
| Hickey | 1/8 IPS |
| Wire Cord Length | 8" |
| Diameter | 0.69" |
| Dimensions | L: 0.69" x W: 0.69" x H: 1" x DIA: 0.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923915533 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 12" |
| Case Width | 18" |
| Case Height | 6.25" |
| Case Weight | 18.084 |
| Case Cubic Ft. | 0.7812 |
| Catalog Description | Round Porcelain Halogen Socket - G4-GX5.3-GY6.35 Base - 1/8 IP Hickey - 8" SF-1 200C Leads - 1" Height - 11/16" Diameter - 1000W - 250V |
| Description | HAL SKT G4.0 G5.3 G6.35 8 LE |
| Wire Length | 8" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1553.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.037168 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Round Porcelain Halogen Socket 8" Leads |