6" Round Porcelain Halogen Socket - G4-GX5.3-GY6.35 Base - 12" SF-1 200C Leads - 3/8" Height - 11/16" Diameter - 750W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1590 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 750 |
| Wire Cord Length | 12" |
| Diameter | 0.69" |
| Dimensions | L: 0.69" x W: 0.69" x H: 0.38" x DIA: 0.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923915905 |
| Inner Quantity | 500 |
| Case UPC | 10045923915908 |
| Case Quantity | 1000 |
| Case Length | 9.13" |
| Case Width | 17.25" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 25 |
| Case Cubic Ft. | 0.8203 |
| Catalog Description | 6" Round Porcelain Halogen Socket - G4-GX5.3-GY6.35 Base - 12" SF-1 200C Leads - 3/8" Height - 11/16" Diameter - 750W - 250V |
| Description | ROUND HALOGENSOCKET G4.0 G5.3G |
| Wire Length | 12" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1590.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.026 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6" Round Porcelain Halogen Socket G4-GX5.3 Base |