Porcelain Halogen Socket - R7S Base - 12" SF-1 200C Leads - Halogen Socket - 7/8" Length - 1000W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1561 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 1000 |
| Finish | Not Specified |
| Wire Cord Length | 12" |
| Dimensions | L: 0.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923915618 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 13.5" |
| Case Width | 8.5" |
| Case Height | 8.5" |
| Case Weight | 46.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.5645 |
| Catalog Description | Porcelain Halogen Socket - R7S Base - 12" SF-1 200C Leads - Halogen Socket - 7/8" Length - 1000W - 250V |
| Description | HIGH VOLTAGE HALOGEN SOCKET R7 |
| Wire Length | 12" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1561.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.102 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Porcelain Halogen Socket R7S Base 12" SF-1 200C Leads Halogen |