G4 Wedge Type Porcelain Halogen Socket - Bi-Pin Low Voltage - 8" Leads - 5/8" Height - 5/8" Diameter - 1000W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1742 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 1000 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Porcelain |
| Wire Cord Length | 8" |
| Diameter | 0.63" |
| Dimensions | L: 0.63" x W: 0.63" x H: 0.63" x DIA: 0.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923817421 |
| Inner Quantity | 50 |
| Case UPC | 10045923817424 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 18" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 7.13 |
| Case Cubic Ft. | 1.6406 |
| Catalog Description | G4 Wedge Type Porcelain Halogen Socket - Bi-Pin Low Voltage - 8" Leads - 5/8" Height - 5/8" Diameter - 1000W - 250V |
| Description | G4 TYPE SOCKET W/8" SF-1 BIPIN |
| Wire Length | 8" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1742.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | G4 Porcelain Halogen Socket 8" Leads |