G8 Porcelain Halogen Socket - 6" 200C Leads SF-1 - 3/8" Height - 11/16" Diameter - 1/2" CC Screw Holes - 1000W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1873 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 1000 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Wire Cord Length | 6" |
| Diameter | 0.69" |
| Dimensions | L: 0.69" x W: 0.69" x H: 0.38" x DIA: 0.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923818735 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 13.75" |
| Case Height | 6.25" |
| Case Weight | 7.1 |
| Case Cubic Ft. | 0.4476 |
| Catalog Description | G8 Porcelain Halogen Socket - 6" 200C Leads SF-1 - 3/8" Height - 11/16" Diameter - 1/2" CC Screw Holes - 1000W - 250V |
| Description | G8 PORCELAIN HALOGEN SKT W/6" |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1873.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.02939672 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | G8 Porcelain Halogen Socket 6" Leads 1000W |