Keyless Porcelain Socket With 1/8 IPS - 3/8" Hickey - 72" 18/2 SPT-1 105C Gold W/ Grid - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1317 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed White |
| Hickey | 1/8 IPS-3/8 |
| Wire Cord Length | 72" |
| Wire Color | Gold |
| Diameter | 1.38" |
| Dimensions | L: 1.38" x W: 1.38" x H: 2" x DIA: 1.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923813171 |
| Inner Quantity | 10 |
| Case UPC | 10045923813174 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 8.5" |
| Case Height | 11.75" |
| Case Weight | 28 |
| Case Cubic Ft. | 1.0693 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket With 1/8 IPS - 3/8" Hickey - 72" 18/2 SPT-1 105C Gold W/ Grid - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V |
| Description | MED BASE POR SKT 72" CL GOLD L |
| Wire Length | 72" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1317.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.28 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket 660W 250V |