Keyless 3 Terminal Grounded Porcelain Socket With Metal Cap - Less Cap - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2359 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 2.06" x DIA: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923823593 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 9.75" |
| Case Width | 15" |
| Case Height | 12.5" |
| Case Weight | 41.05 |
| Case Cubic Ft. | 1.0579 |
| Catalog Description | Keyless 3 Terminal Grounded Porcelain Socket With Metal Cap - Less Cap - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V |
| Description | 3 TERMINAL PORCELAIN SOCKET |
| UNSPSC | 26121536 |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.21 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket Grounded 660W 250V |