Keyless Porcelain Socket With Flange And Double Snap-in Clip - Unglazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1531 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Clip | Double |
| Wire Cord Length | 8" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.63" |
| Dimensions | W: 1.38" x H: 1.50" x DIA: 1.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923815311 |
| Inner Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923815314 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 8.5" |
| Case Width | 10" |
| Case Height | 13.75" |
| Case Weight | 14.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.6764 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket With Flange And Double Snap-in Clip - Unglazed - 660W - 250V |
| Description | KEYLESS MED PORC. FRONT SNAP |
| Wire Length | 8" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1531.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.155 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket Unglazed 660W 250V |