Tamper Proof Snap-In convenience outlet - Black Finish - 15A - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2698 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8537.10.9170 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Finish | Black |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Temp Rating | 105C (221F) |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923826983 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 14.75" |
| Case Width | 14.75" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 30.36 |
| Case Cubic Ft. | 1.1331 |
| Catalog Description | Tamper Proof Snap-In convenience outlet - Black Finish - 15A - 125V |
| Description | BLK TAMPER PROOF SNAP-IN RECEP |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Tamper Proof Snap-In Outlet Black Finish 15A 125V |