On-Off Phenolic Rocker Switch With White Dot - On-Off Function - White Finish - Snap Bushing - 6" Leads - 15A-125V, 10A-250V Rating
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1617 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 125/250 |
| Finish | White |
| Bushing | Snap-In |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | On-Off |
| Wire Cord Length | 6" |
| Dimensions | L: 1.12" x W: 0.50" x H: 1.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923816175 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 7.87" |
| Case Width | 7.09" |
| Case Height | 5.12" |
| Case Weight | 3.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.1653 |
| Catalog Description | On-Off Phenolic Rocker Switch With White Dot - On-Off Function - White Finish - Snap Bushing - 6" Leads - 15A-125V, 10A-250V Rating |
| Description | WHITE ROCKER SW W/BLK DOT & |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1617.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Phenolic Rocker White Dot Snap Bushing 15A-125V 10A-2 |