3 Wire, 2 Pole Snap-In Convenience Outlet, Opening Size: 1" x 1" x 1" Rated: 15A-125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1142 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Finish | Black |
| Bushing | Snap-In |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | 3 Wire |
| Wire Cord Length | 6" |
| Dimensions | L: 1.06" x W: 1.06" x H: 1" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923811429 |
| Inner Quantity | 50 |
| Inner Weight | 3.2 |
| Case UPC | 10045923811422 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 12.8" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 15.21 |
| Case Cubic Ft. | 0.5509 |
| Catalog Description | 3 Wire, 2 Pole Snap-In Convenience Outlet, Opening Size: 1" x 1" x 1" Rated: 15A-125V |
| Description | BLK METAL SNAP-IN RECEPT 6" LE |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1142.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.061847902 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3 Wire 2 Pole Snap-In Outlet 1" x 1" x 1" 15A-125V |