Phenolic Candelabra Base Socket With Wire Leads - 3/4" Diameter - 6" Flange - 26" Leads 105C - 75W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2487 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 75 |
| Finish | Not Specified |
| Hickey | 1/8 IP Inside Extrusion Double Leg |
| Wire Cord Length | 26" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 0.75" |
| Dimensions | DIA: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Weight | 26.27 |
| Catalog Description | Phenolic Candelabra Base Socket With Wire Leads - 3/4" Diameter - 6" Flange - 26" Leads 105C - 75W - 125V |
| Description | 6" CANDELABRA SOCKET W/ 2 LEGS |
| Wire Length | 26" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2487.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Phenolic Candelabra Base Socket 75W |