Phenolic Candelabra Sockets with Paper Liner
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1649 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Wattage | 75 |
| Finish | Not Specified |
| Hickey | 1/8 IP Inside Extrusion |
| Diameter | 0.75" |
| Dimensions | L: 0.75" x W: 0.75" x H: 6" x DIA: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923816496 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 12.28" |
| Case Width | 12.28" |
| Case Height | 7.76" |
| Case Weight | 17.67 |
| Case Cubic Ft. | 0.6772 |
| Catalog Description | Phenolic Candelabra Sockets with Paper Liner |
| Description | 6"CAND SKT SCREW TERM. W/PAPER |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1649.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.07 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Phenolic Candelabra Sockets |