Phenolic Candelabra Sockets with Leads
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1596 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Wattage | 75 |
| Finish | Not Specified |
| Hickey | 1/8 IP Inside Extrusion Double Leg |
| Wire Cord Length | 24" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 0.75" |
| Dimensions | L: 0.75" x W: 0.75" x H: 1.75" x DIA: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923815963 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 12.25" |
| Case Width | 12.25" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 19.34 |
| Case Cubic Ft. | 0.7816 |
| Catalog Description | Phenolic Candelabra Sockets with Leads |
| Description | 1 3/4" CANDELABRA SKT W/ 24" |
| Wire Length | 24" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1596.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Phenolic Candelabra Sockets |