Phenolic Candelabra Base Socket With Wire Leads - 3/4" Diameter - 3" Flange - 40" Leads 105C - 75W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1554 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 75 |
| Material | Phenolic Plastic |
| Wire Cord Length | 40" |
| Diameter | 0.75" |
| Dimensions | DIA: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923815543 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 12" |
| Case Width | 11.5" |
| Case Height | 12.75" |
| Case Weight | 24 |
| Case Cubic Ft. | 1.0182 |
| Catalog Description | Phenolic Candelabra Base Socket With Wire Leads - 3/4" Diameter - 3" Flange - 40" Leads 105C - 75W - 125V |
| Description | 3" PHEN OCT CAND SKT W/ 2 LEGS |
| Wire Length | 40" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Technology | Not Applicable |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Phenolic Candelabra Base Socket 3/4" D 75W 125V |