Phenolic Socket - Medium Base - Black Finish - With Bracket
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2163 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Wire Cord Length | 8" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 1.50" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923821633 |
| Inner Quantity | 100 |
| Inner Length | 8.5" |
| Inner Width | 8.25" |
| Inner Height | 8.25" |
| Inner Weight | 4.8 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3348 |
| Case UPC | 10045923821636 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 9.25" |
| Case Width | 17.63" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 11 |
| Case Cubic Ft. | 0.8494 |
| Catalog Description | Phenolic Socket - Medium Base - Black Finish - With Bracket |
| Description | BLK MED BASE PHENOLIC SKT |
| Wire Length | 8" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2163.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.056 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Phenolic Socket Medium Base Black Finish |