SATCO NUVO's LED Emergency Lights with Battery Backup - your ultimate solution for reliable emergency lighting. With two styles to choose from, these high-performance fixtures boast adjustable heads and offers ceiling or wall mounting options, making them perfect for a range of applications. Remote capable models allow for the addition of two single or one double remote head. Constructed from a 5VA flame-retardant ABS housing, these lights are built to withstand emergency situations. All models and remote heads are UL certified and compliant with OSHA, NFPA, and RoHS standards. With a 90-minute battery backup run time, you can trust these fixtures to provide reliable illumination when you need it most. Plus, the battery push-to-test button and AC supply indicator ensure easy maintenance and peace of mind. Don't settle for subpar emergency lighting - upgrade to the SATCO NUVO LED Emergency Lights for your emergency lighting needs.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=67-135 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-135_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-135_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Dimmable | No |
| Incandescent Equiv | 15W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 120 |
| Voltage | 3.6 |
| Wattage | 1.5 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 6000K |
| Material | Thermoplastic |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | W: 9" x H: 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0896 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 10.04" |
| Case Width | 14.37" |
| Case Height | 7.68" |
| Case Weight | 4.35 |
| Case Cubic Ft. | 0.6412 |
| Catalog Description | Remote Emergency Light, Low-Voltage Backup, Dual Head |
| Description | REMOTE EMERG LIGHT DH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111708 |
| Image File Name | 67-135.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.53 |
| Each Width In. | 3.54 |
| Each Height In. | 9.65 |
| Each Weight Lb. | 0.71 |
| Bulb Count | 2 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Remote Emergency Light Low-Voltage Backup Dual Head |