SATCO NUVO's Remote Capable Emergency Lights allow for the addition of two single or one double remote head. Constructed from a 5VA flame-retardant ABS housing, these lights are built to withstand emergency situations. All models and remote heads are UL certified and compliant with OSHA and NFPA standards. With a 90-minute battery backup run time, you can trust these fixtures to provide reliable illumination when you need it most. Plus, the battery push-to-test button and AC supply indicator, ensure easy maintenance and peace of mind. Don't settle for subpar emergency lighting - upgrade to the SATCO NUVO LED Emergency Lights for your emergency lighting needs.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=67-136 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-136_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-136_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 70+ |
| Dimmable | No |
| Incandescent Equiv | 15W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 100 |
| Voltage | 3.6/12 |
| Wattage | 1 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 6000K |
| Material | Thermoplastic |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +50C (+122F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Diameter | 4.5" |
| Dimensions | DIA: 4.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0838 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 13.78" |
| Case Width | 14.96" |
| Case Height | 10.24" |
| Case Weight | 6.85 |
| Case Cubic Ft. | 1.2216 |
| Catalog Description | Remote Emergency Light, Low-Voltage Backup, Single Head, White Finish, Wet Location Rated |
| Description | REMOTE EMERG LIGHT WP |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111708 |
| Image File Name | 67-136.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.72 |
| Each Width In. | 4.72 |
| Each Height In. | 6.5 |
| Each Weight Lb. | 0.56 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | REMOTE LAMP ASSEMBLIES |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | DC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Remote Emergency Light Low-Voltage Backup Single Head |