The classic gooseneck fixture is one we have all seen often, but never with the technologies now available from SATCO NUVO Lighting. Popular for so many applications, it might seem hard to make it even more versatile, but with added CCT and Wattage selectable technologies, a wet location rating and clean, efficient LED light, this fixture can't be beat. It's easy to add style and efficiency to any venue with this classic design.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-660 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-660_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-660_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Gooseneck |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cETLus, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 250W/300W/400W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3300-5500 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 30/40/50 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| THD | 5.20% |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| BUG Rating | B2-U2-G0 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.65 |
| Mounting String | D:4.65" x E:2.13" |
| Wattage Selectable | Yes |
| Extension | 23.23" |
| Diameter | 14.17" |
| Dimensions | H: 14.96" x DIA: 14.17" x E: 23.23" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.9018 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 20.28" |
| Case Width | 16.14" |
| Case Height | 10.04" |
| Case Weight | 5.1 |
| Case Cubic Ft. | 1.9018 |
| Catalog Description | LED Gooseneck - 30W/40W/50W - CCT Selectable 3K/4K/5K - White - 120-277V - With Photocell |
| Description | LED GOOSENECK WHITE FINISH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111620 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-85IVYA |
| DLC Primary Use | Outdoor Full-Cutoff Wall-Mounted Area Luminaires |
| Image File Name | 65-660.jpg |
| Includes | 16 Inch Mounting Arm |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 20.28 |
| Each Width In. | 16.14 |
| Each Height In. | 10.04 |
| Each Weight Lb. | 5.1 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-657 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Gooseneck 30W/40W/50W CCT Selectable 3K/4K/5K White |