SATCO NUVO's Strip Lighting, with it's rugged quality construction and ease of installation, just became an even better choice with the addition of CCT and wattage selectable technologies. Available in 2 foot and 4 foot versions, with a quick release button for easy set-up, and additional options like emergency battery backup, microwave, and PIR sensors, these new strip lights offer versatility and value in one great solution.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-699 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-699_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-699_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Strip Light |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cETLus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Neutral White to Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Dimming Technology | Bi-Level |
| HID Equiv | 100W-150W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3900-6750 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 30/40/50 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K/4000K/5000K |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | 12.10% |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +60C (+140F) |
| Photocell | Has Photocell |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| BUG Rating | B2-U4-G2 |
| Connection | Direct Wired |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | D:4.75" |
| Wattage Selectable | Yes |
| Dimensions | L: 48" x W: 2.95" x H: 3.27" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8002 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 50.67" |
| Case Width | 16.34" |
| Case Height | 11.81" |
| Case Weight | 38.91 |
| Case Cubic Ft. | 5.6586 |
| Catalog Description | LED 4 ft - Linear Strip Light - 30W/40W/50W - White Finish - CCT Selectable - 100-277V - Integrated EM & Sensor |
| Description | 4' LINEAR STRIP W/ EM & SENSOR |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112507 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| Dimmable Function | Bi-Level Dimmable |
| DLC Classification | Premium |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-XSNARP |
| DLC ID | S-UZ1QD6 |
| DLC ID | S-LL4W5Z |
| DLC Primary Use | Stairwell and Passageway Luminaires |
| DLC Primary Use | Direct Linear Ambient Luminaires |
| DLC Primary Use | Low-Bay Luminaires for Commercial and Industrial Buildings |
| Image File Name | 65-699.jpg |
| NSF Approved | No |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 50.08 |
| Each Width In. | 5.2 |
| Each Height In. | 5.31 |
| Each Weight Lb. | 5.73 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-706 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED 4ft Linear Strip Light 30W/40W/50W White Finish CCT |