Experience the versatility of SATCO NUVO's LED Wide Beam Angle Canopy, equipped with cutting-edge field-selectable capabilities. Choose from three color temperatures and three wattage options. Additionally, the integrated sensor port makes the installations of optional motion sensors a simple process. For added durability, the canopy features an IK10 rated vandal-resistant lens, protecting against damage, and an IP65 rating, safeguarding against the elements in demanding environments.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-635 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-635_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-635_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/Xg5vs_A5OjY |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Canopy |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 190° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 300W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 7920-12557 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 60/75/90 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Optional Add-On |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| BUG Rating | B3-U4-G5 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Wattage Selectable | Yes |
| Dimensions | L: 9.57" x W: 9.57" x H: 3.62" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3598 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 21.18" |
| Case Width | 11.61" |
| Case Height | 11.81" |
| Case Weight | 20.68 |
| Case Cubic Ft. | 1.6806 |
| Catalog Description | Square LED - Wide Beam Angle Canopy Light - 3K/4K/5K CCT Selectable - 60W/75W/90W Wattage Selectable - White Finish |
| Description | LED WIDE BEAM ANGLE CANOPY |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39111538 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-7KZD81 |
| DLC Primary Use | Parking Garage Luminaires |
| Image File Name | 65-635.jpg |
| Installation Notes | Hinged door for ease of installation |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 11.02 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 11.02 |
| Each Weight Lb. | 4.73 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | SF10P |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-633 |
| Accessories | 86-217 |
| Accessories | 86-218 |
| Accessories | 86-219 |
| Accessories | 86-220 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Square LED Wide Beam Angle Canopy Light 3K/4K/5K CCT Selectable |