Tempered Glass Flood Light Slipfitter Mount for Small and Medium Floods
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-549 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-549_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Finish | Bronze |
| Dimensions | L: 4.88" x W: 2.99" x H: 9.13" |
| Each Cubic Ft. | 0.0771 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923654685 |
| Case Quantity | 3 |
| Case Length | 9.69" |
| Case Width | 5.24" |
| Case Height | 9.92" |
| Case Weight | 11.35 |
| Case Cubic Ft. | 0.2915 |
| Catalog Description | Tempered Glass Flood Light Slipfitter Mount for Small and Medium Floods |
| Description | SLIP-FITTER TEMPERED GL FLOODS |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-549.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.88 |
| Each Width In. | 2.99 |
| Each Height In. | 9.13 |
| Each Weight Lb. | 1.62 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-541 |
| For Use With | 65-542 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Tempered Glass Flood Light Slipfitter Mount |