Slipfitter Mount for 70 Watt & 90 Watt Flood Light - Bronze Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-609 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-609_Instructions_Accessory.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | KE37K |
| Finish | Bronze |
| Dimensions | L: 8.27" x W: 3.23" x H: 5.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0821 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923656092 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length | 13.58" |
| Case Width | 8.86" |
| Case Height | 13.78" |
| Case Weight | 27.32 |
| Case Cubic Ft. | 0.9595 |
| Catalog Description | Slipfitter Mount for 70 Watt & 90 Watt Flood Light - Bronze Finish |
| Description | SLIPFITTER MNT 70 & 90W FLOOD |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-609.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 8.27 |
| Each Width In. | 3.23 |
| Each Height In. | 5.31 |
| Each Weight Lb. | 3.42 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-615 |
| For Use With | 65-616 |
| For Use With | 65-617 |
| For Use With | 65-618 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Slipfitter Mount for 70W 90W Flood Light Bronze Finish |