The seeded glass cylinder shade accents the Brushed Nickel finish on the Bransel three-light pendant light. The sleek, streamlined appearance of the Bransel compliments both the popular modern farmhouse style or can be at home in a coastal setting. 11.75 inches wide by 12.88 inches high, the Bransel can be a single light source or used in a multiple linear light application.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7187 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7187_Instructions.pdf |
| Collection | Bransel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Shade Finish | Clear Seeded |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:11.80 H:8.67 |
| Max. Height | 50.12" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Clear |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 1.34 |
| Mounting Diameter | 4.8 |
| Mounting String | H:1.34" x D:4.80" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 11.75" x H: 12.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.3889 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.25" |
| Case Width | 15.25" |
| Case Height | 17.75" |
| Case Weight | 12.32 |
| Case Cubic Ft. | 2.3889 |
| Catalog Description | Bransel - 3 Light - Pendant Fixture - Brushed Nickel Finish with Clear Seeded Glass |
| Description | BRANSEL 3 LIGHT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7187.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.25 |
| Each Width In. | 15.25 |
| Each Height In. | 17.75 |
| Each Weight Lb. | 12.32 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1560 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bransel 3 Light Pendant Brushed Nickel Seeded Glass |