The seeded glass goblet shade accents the Brushed Nickel finish on the Bransel three-light vanity light. The sleek, streamlined appearance of the Bransel compliments both the popular modern farmhouse style or can be at home in a coastal setting. 20 inches wide by 8.875 inches high, the Bransel is damp rated and is the perfect over the sink light source for the bath, and can be positioned either up or down.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7183 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7183_Instructions.pdf |
| Collection | Bransel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:4 H:5 |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.8 |
| Mounting String | H:1.34" x D:4.80" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 6.25 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 5.5" |
| Dimensions | W: 20" x H: 8.88" x E: 5.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.9999 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 24.25" |
| Case Width | 9.5" |
| Case Height | 7.5" |
| Case Weight | 4.95 |
| Case Cubic Ft. | 0.9999 |
| Catalog Description | Bransel - 3 Light - Vanity Fixture - Brushed Nickel Finish with Clear Seeded Glass |
| Description | BRANSEL 3 LIGHT VANITY |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7183.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 24.25 |
| Each Width In. | 9.5 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 4.95 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1559 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bransel 3 Light Vanity Brushed Nickel Clear Seeded Glass |