The seeded glass goblet shades provide an accent to the Brushed Nickel finish on the Bransel 2 tier - 9 light chandelier. The sleek, streamlined appearance of the Bransel chandelier strikes a balance and compliments both the popular modern farmhouse style or can be at home in a coastal setting. 28 inches diameter by 25 inches in height, the Bransel 2 tier chandelier is perfect for high ceiling applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7189 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7189_Instructions.pdf |
| Collection | Bransel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 540 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 9 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:4 H:5 |
| Max. Height | 74.24" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Clear |
| Wire Quantity | 1 |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.34 |
| Mounting Diameter | 4.8 |
| Mounting String | H:1.34" x D:4.80" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 28" |
| Dimensions | H: 25" x DIA: 28" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 6.61 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 29.5" |
| Case Width | 26.25" |
| Case Height | 14.75" |
| Case Weight | 20.02 |
| Case Cubic Ft. | 6.61 |
| Catalog Description | Bransel - 9 Light - Chandelier Fixture - Brushed Nickel Finish with Clear Seeded Glass |
| Description | BRANSEL 9 LIGHT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7189.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 29.5 |
| Each Width In. | 26.25 |
| Each Height In. | 14.75 |
| Each Weight Lb. | 20.02 |
| Bulb Count | 9 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1559 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bransel 9 Light Chandelier Fixture Brushed Nickel Finish |