The seeded glass shade enclosure accents the Brushed Nickel finish on the Bransel two-light flush mounted light. The sleek, streamlined appearance of the Bransel compliments both the popular modern farmhouse style or can be at home in a coastal setting. 12.88 inches in diameter by 6.25 inches in height and a damp rating, the Bransel can illuminate many niches in the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7190 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7190_Instructions.pdf |
| Collection | Bransel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Round |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:11 H:3.89 |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1.18 |
| Mounting Diameter | 12.91 |
| Mounting String | H:1.18" x D:12.91" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 12.88" |
| Dimensions | H: 6.25" x DIA: 12.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7366 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 13.25" |
| Case Width | 13.25" |
| Case Height | 7.25" |
| Case Weight | 7.92 |
| Case Cubic Ft. | 0.7366 |
| Catalog Description | Bransel - 2 Light - Flush Mount Fixture - Brushed Nickel Finish with Clear Seeded Glass |
| Description | BRANSEL 2 LIGHT FLUSH MOUNT |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7190.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.25 |
| Each Width In. | 13.25 |
| Each Height In. | 7.25 |
| Each Weight Lb. | 7.92 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1562 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bransel 2 Light Flush Mount Fixture Brushed Nickel |