The Vintage wall sconce brings simplicity and form with its industrial-themed style. The shade is thicker than usual adding visual interest to the clear glass. The tooled knurling on the socket base is enhanced by the dual-toned, rich Rustic Bronze finish. Bring new life to your bathroom's design with this classic sconce. Edison-style bulb is supplied with the fixture.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5514 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5514_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5514_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Vintage |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | ST19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Watt | 40 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Rustic Bronze |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:5.09 H:5.31 |
| Fitter | 2-1/4" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.9 |
| Mounting String | H:0.94" x D:4.90" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 2.25 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 6.13" |
| Diameter | 5.13" |
| Dimensions | H: 9.75" x DIA: 5.13" x E: 6.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3726 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 7.75" |
| Case Width | 15.25" |
| Case Height | 25.5" |
| Case Weight | 12.56 |
| Case Cubic Ft. | 1.7441 |
| Catalog Description | Vintage - 1 Light - Sconce with Clear Glass - Vintage Lamp Included |
| Description | 1 LT VINTAGE WALL SCONCE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5514.jpg |
| Includes | (1) 40W Incandescent Lamp |
| Installation Notes | Mounts Up and Down |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 7.25 |
| Each Width In. | 12.25 |
| Each Height In. | 7.25 |
| Each Weight Lb. | 2.77 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2413 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Vintage 1 Light Sconce with Clear Glass |