Nuvo's Beaker 2 light wall sconce is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and foyers, with this aged bronze wall sconce featuring clear glass. Contemporary and elegant, the Beaker wall sconce can be installed either up or down, adding style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5363 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5363_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5363_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Beaker |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Glass / Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Aged Bronze |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 2 |
| Number of Shades | 2 |
| Shade Size String | D:3.46 H:9.76 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:0.8" x D:4.70" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 11.75 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 5.88" |
| Dimensions | W: 23.75" x H: 4.75" x E: 5.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8789 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.75" |
| Case Width | 13.5" |
| Case Height | 6" |
| Case Weight | 3.92 |
| Case Cubic Ft. | 0.8789 |
| Catalog Description | Beaker - 2 Light - Wall Sconce with Clear Glass - Vintage lamps Included |
| Description | BEAKER 2 LT WALL SCONCE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5363.jpg |
| Includes | (2) 20W Incandescent Lamps |
| Installation Notes | If installed horizontally the Top to Oulet is 2.25 inches. Top to Outlet is 11.75 inches when installed vertically. |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 18.75 |
| Each Width In. | 13.5 |
| Each Height In. | 6 |
| Each Weight Lb. | 3.92 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2415 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Beaker 2 Light Wall Sconce Clear Glass Vintage Lamps |