Nuvo's Vintage 1 light wall sconce is an elegant lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this polished nickel wall sconce. A single ST19 bulb is featured inside the clear glass of this wall sconce that can be installed either up or down. Contemporary and versatile, the Vintage wall sconce adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5413 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5413_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5413_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Vintage |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | ST19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Watt | 40 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:7.00 H:5.31 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.9 |
| Mounting String | H:0.94" x D:4.90" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 7.88" |
| Diameter | 7" |
| Dimensions | H: 9.75" x DIA: 7" x E: 7.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5859 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 18.75" |
| Case Width | 9.5" |
| Case Height | 26" |
| Case Weight | 16.43 |
| Case Cubic Ft. | 2.6801 |
| Catalog Description | Vintage - 1 Light - Sconce with Clear Glass - Vintage Lamp Included |
| Description | 1 LT VINTAGE WALL SCONCE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5413.jpg |
| Includes | (1) 60W Incandescent Lamp |
| Installation Notes | Mounts Up and Down |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 9 |
| Each Width In. | 9 |
| Each Height In. | 12.5 |
| Each Weight Lb. | 3.63 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2413 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Vintage 1 Light Sconce with Clear Glass |